Zajímavá místa
Vítáme Vás v malebné obci Myslkovice, která je součástí mikroregionu Soběslavsko. Ačkoli se obec řadí svou rozlohou spíše mezi menší obce, určitě má svým obyvatelům a návštěvníkům co nabídnout. Níže najdete zajímavá místa, která si v obci můžete prohlédnout. Všechny fotografie na stránkách obce byly poskytnuty Fotoklubem Myslkovice.
Zámek
Zámek, místními taktéž nazýván „Zámeček“, je jakýmsi srdcem obce. Původně se jednalo o tvrz ze 17. století, která byla později přestavěna na barokní zámek. V roce 1948 byl zestátněn, v roce 1990 byl v rámci restitucí navrácen původním majitelům - Wratislavům z Dírné a v roce 2006 jej obec odkoupila a postupně ho rekonstruuje. Vzhledem k tomu, že část obce leží na mírném svahu, zámek s okrovou fasádou se tak stává její dominantou. Před zámkem stojí kamenná kašna, která čeká na renovaci. V kašně kdysi byla umístěna socha zvaná Meluzína, která nyní zdobí nádvoří zámku v Dírné. Součástí zámku je i park s altánkem. Na severní straně zámku je přistavěna hranolová věž se zvonovým patrem, které je zastřešeno cibulovou bání. Ve zvonici jsou zavěšeny dva zvony, menší původní zvon s hmotností 12 kg, dále pak zvon Antonín, který je dílem místního zvonaře pana Michala Votruby. Tento 75 kg vážící zvon byl do zvonice instalován u příležitosti 650. výročí od první písemné zmínky o obci. V roce 2016 byl myslkovický zámek zařazen mezi kulturní památky, zejména pro dochované historické konstrukce a architektonické prvky. V současné době se budova několikrát do roka stává místem konání obecních, ale i soukromých společenských akcí. Celoročně je zde v provozu hospůdka, kde je možné v létě využít venkovní posezení. V bezprostřední blízkosti zámku se nachází dětské hřiště.
Hřbitov
Židovský hřbitov vypovídá o myslkovické historii. Židé v Myslkovicích žili již před rokem 1650, první písemná zmínka o nich pochází z roku 1706. Židovský hřbitov založený před rokem 1750 leží v klidné části obce a najdete jej snadno, pokud se z fotbalového hřiště vydáte severně k lesu. Na hřbitov je možné vstoupit malou brankou a spatřit zde můžete 180 barokních a klasicistních náhrobků. Místu na tajemnosti přidává i všudypřítomný břečťan.
Lihovar
Budova lihovaru, která se nachází pod hrází Návesního rybníka, byla uvedena do provozu v roce 1860 a patřila Josefu Fishlovi. Ten vedl velice úspěšnou rodinnou společnost, jež dodávala líh do mnoha evropských zemí, ale také do zámoří. V současné době se v budově nachází tři byty, část přízemí je využívána pro pobočku České pošty. V posledních letech se uvažuje o rekonstrukci budovy a taktéž o přesunutí obecního úřadu do prostor bývalého lihovaru.
Památná místa
Uprostřed obce stojí pomník věnovaný spoluobčanům padlým v první světové válce. Součástí pomníku je i pamětní deska se jmény obětí nacismu.
Kapličku s keramickými dlaždicemi, které nesou čtyři hlavní momenty ze života Panny Marie, si můžete prohlédnout na cestě z Myslkovic do Sedlečka.
V blízkosti obce se nachází i několik křížů. Po pravé straně silnice mezi Myslkovicemi a Janovem stojí na kamenném podstavci litinový kříž, na levé straně při cestě do Košic je umístěn další křížek a při cestě do Brandlína můžete po pravé straně spatřit boží muka „U Třech lip“, která zde dle pověsti stojí na památku zabití tří sester.
Při výjezdu z Myslkovic na Janov stojí po levé straně socha sv. Jana Nepomuckého, která byla v roce 2011 zrestaurována.
Rybníky
V Myslkovicích je v současné době 5 rybníků. Jsou jimi Člunovec - ležící nalevo při cestě do Brandlína, který může posloužit díky revitalizaci jako koupaliště, dále pak Návesní - uprostřed návsi, Sušice - nacházející se na jihovýchod od obce, Kamenný - přes který je vedena dálnice, a Střevíc - ležící nedaleko rybníka Kamenný. Zajímavostí je i lesní rybníček, kde se podle pověsti z nešťastné lásky utopilo selské děvče.
Víceúčelové hřiště
Víceúčelové hřiště nacházející se v bezprostřední blízkosti fotbalového hřiště bylo v obci uvedeno do provozu v květnu 2016 a je zejména místními obyvateli využíváno převážně v letních měsících. Po přihlášení do rezervačního systému je možné si na tomto sportovišti zahrát například tenis, házenou, volejbal, nohejbal nebo malou kopanou. Hřiště je vybaveno brankami a sítí. Sportovní vybavení si uživatelé na hřiště přinášejí sami.
V obci mohou děti využívat dvě hřiště. Menší hřiště bylo vybudováno v těsné blízkosti fotbalového a víceúčelového hřiště. Druhé dětské hřiště nacházející se před budovou zámku je často vyhledávaným cílem mladých rodin.
Děkujeme za všechny poskytnuté fotografie Miloši Uhrmannovi a Zdeňku Váchovi z Fotoklubu Myslkovice.